Stolice novorozenců a kojenců

19.04.2012 13:39

Vzhled stolice dítěte patří mezi nejjednodušší a také nejdůležitější vodítka pro posuzování funkce zažívacího ústrojí.

1. Jak vypadá stolice plně kojeného dítěte?

V prvních dnech po narození je stolice tmavá až černá, což je způsobeno směsí buněčné drtě, žlučových barviv a minerálních látek, tzv.“smolka“ a je to vlastně potvrzení průchodnosti střev.

V dalších dnech se barva i konsistence mění přijímáním mateřského mléka. Stolice má světle žlutou barvu, někdy jsou viditelné bělavé kousky, je spíše řidší s větším množstvím vody a svou konsistencí připomíná velmi řídká míchaná vajíčka či hořčici. Charakteristický je typický lehce nakyslý zápach. Na vzduchu se velmi rychle mění žlutá barva na zelenou (změnou žlučového barviva).

2. Jaké je denní množství stolic u plně kojeného dítěte?

Zpočátku v prvních týdnech po narození může mít dítě 7-10 stolic během dne, s přibývajícími dávkami přijímaného mléka a vyvíjející se funkci zažívacího ústrojí se počet stolic snižuje, bývá jich v průměru 5-7, ale také jen 1-2, stolice jsou stále světle žluté, ale již kašovité.

Protože mateřské mléko je pro dítě dokonale stravitelná potrava, může se stát, že během dne nebude vůbec žádná stolice, dokonce může být několikadenní pauza (až 10 dnů). Přitom nejde o zácpu, dítě nemá žádné potíže, stále dobře pije, větry odchází, ale po několikadenní pauze mají větry i stolice už lehce hnilobný zápach.

3. Co dělat, když plně kojené dítě nemá několik dnů stolici?

Většinou děti potíže nemají, dobře pijí a prospívají, některé mohou být neklidné, mohou je trápit větry. V takovém případě prospívá jemná masáž bříška, podání několika lžiček směsi fenyklového a heřmánkového čaje v mezidobí kojení. Rozhodně je chybou podávat čípky či projímadla. Pokud si maminka není jistá svým postupem, je na místě konzultace s ošetřujícím lékařem (lékařkou). Samozřejmě, je-li dítě uplakané, odmítá pít a stolice se nedostavuje, je nutné navštívit lékaře ihned!

4. Jak vypadá stolice uměle živeného dítěte?

Děti, které jsou od narození živeny uměle, to znamená, dostávají kravské upravené mléko, mají stolici trochu jinou, stolice je tmavě žlutá až nahnědlá, kašovitější a její zápach je lehce hnilobný. Je to proto, že tato mléka jsou obohacena minerály, vitaminy a stopovými prvky.

5. Stolice po podávání nemléčných příkrmů.

Nemléčné příkrmy (zelenina, maso, ovoce atd.) se podávají u uměle vyživovaných dětí od 5. měsíce věku a plně kojených po dovršení 6. měsíce věku. Tím stolice mění svou barvu do hněda, má hnilobný zápach, někdy s příměsí hlenu, většinou je kašovitá, denní počet je individuální, v průměru 2-3, někdy ale také jen 1. Ve stolici jsou často patrné zbytky zeleniny – často mrkve (celulosa je nestravitelná), což mnohé maminky mohou zpočátku považovat za krev. Rozšiřováním sortimentu a také objemu jednotlivých jídel v průběhu prvního roku života připomíná již stolice svou konzistencí a zápachem stolici starších dětí.

6. Jak vypadá tzv.“hladová stolice“?

Mluvíme tak tehdy, jestliže jde o špatně prospívajícího kojence s plochou váhovou křivkou.
Stolice je tmavě hnědá, málo obsažná a masťovitá, s velkou příměsí hlenu. Někdy ale může být brčálově zelená, je jí také málo a je velmi řídká.
Pozor!  Většina kojenců se o svou dávku velmi vehementně hlásí křikem, ale jsou děti, které jsou klidné, tiché, je třeba je každou 3. hodinu k mléčné dávce budit. Jestliže maminka  (hlavně v prvních 6. týdnech věku) podlehne dojmu, že když dítě spí, tak mu asi pití stačí a kojeneček dostává méně mléčných dávek, než by skutečně potřebovalo, mohou se tyto zelené stolice objevit, nebo někdy není stolice žádná – což může maminka považovat ještě za normální stav zvláště, když je dítě klidné. Ve skutečnosti dítě chátrá a situace může skončit tragicky.

7. Co ještě může změnit barvu stolice kojence?

  • přítomnost krve z horní části zažívací trubice a také spolykaná krev (např. při poranění bradavek matky) mění  barvu stolice do tmavě hnědé až černé
  • stejně tak zbarvují stolici přípravky obsahující železo
  • potraviny, hlavně zelenina a ovoce (borůvky, červená řepa, špenát apod.)

8. Co dělat, když se ve stolici objeví čerstvá krev?

Může se objevit již v prvních týdnech po narození v podobě drobných vláken, což souvisí většinou se sníženou srážlivostí krve novorozenců, kdy dítě dobře prospívá a neprojevuje nějaký neklid. Objeví-li se větší množství krve a současně je dítě neklidné, často naříká, kope nožkami, má-li nafouklé bříško, neřku-li blinká, je třeba ihned navštívit lékaře, ať jste kdekoli. Stejně tak je třeba ihned jednat, je-li stolice tmavá a dítě neklidné (je třeba vyloučit zauzlení střev), nebo nemá-li ten den dítě žádnou stolici, je neklidné a odmítá pít nebo ještě k tomu zvrací.

Autorka: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Zpět